iş eldiveni
iş eldivenleri,iş eldiveni toptan,iş eldiveni fiyatları,toptan eldiven,işçi eldiveni

Doğru İş Güvenliği Eldiveni Seçimi

Çalışılan riskli ortamların getirdiği tehlikelere karşı koruyucu önlemler alınması gereklidir ve iş eldiveni de bu önlemlerden biridir. İş eldiveni (nitril eldiven vb.)kaza esnasında elimizin en az hasarla kurtulmasını sağlar. Doğru eldiven seçimi çok önemlidir, yapılan yanlış eldiven seçimi kötü sonuçlar doğurabilir.Doğru eldiven seçimi oluşabilecek kazanın niteliği, eldiven performansı, çalışma koşulu ve kullanıcı ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterir. İnsan vücudunun en karışık ve hassas sinir mekanizmasına sahip yapısı ellerdir. Ellerimizi koruyan sadece üzerinde bulunan deri tabakasıdır. Bu kadar önemli ve işlevsel bir organa en az vücudumuzun diğer kısımlarına verdiğimiz kadar önem vermeli ve gerekli korumayı sağlamalıyız. Kişisel koruyucu donanım kullanılmadığı takdirde deri hastalıklarına maruz kalınabilir ve yıllar içerisinde cilt kanseri görülebilir. Bu durum zamanla iç organları da etkileyebilir. Ellere gelen hasar o an için tedavi edilebilir düzeyde ise tedavisi çok zor olmayacaktır, fakat uzun yıllar sonucu meydana gelen hastalıklar ve ya zararlı etkiler çok tehlikelidir. Bu etkilerin önüne sadece zamanında doğru kişisel koruyucu donanım kullanılarak geçilebilir.
Elleri korumak için oluşabilecek tehlikelere karşı öngörülü olmak gerekir. Yapılacak çalışma analiz edilip kullanılması gereken eldivenin nitelikleri belirlenmelidir.

İş Eldiveni Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler;

1- Tehlike türü: Eldivenin hangi çalışma ortamında, hangi tehlike sınıfında, ne tür durumlarda ve kimler tarafından ne kadar süre ile kullanılacağı belirlenmelidir.
2- Maruz kaldığı etmenler: kullanıldığı ortamda temas ettiği kimyasallar ömrünü kısaltır. Eldiven çıkarılınca yıkanırsa ömrü uzun olabilir. 
3- Kullanım Süresi: Belirli aralıklarla değiştirilmesi gerekir. Kullanılan eldivenler içten ve dıştan kontrol edilmeli hasarlı eldivenler kullanılmamalıdır.
4- Oluşan Cilt Problemi: Kaşınma, yorgunluk, deride pullanma, aşınma, kuruma, ellerin ıslanması gibi tipik sorunlar yaşanabilir. Eldivenleri işlerde kullanımı sırasında bu özellikler dikkat edilmelidir. Ürünlerimiz işleri için uygun olarak belirlenmelidir.(nitril eldivenler)

Seçilen kişisel korunma donanımı ürünlerinde uygun olmadığı durumlarda meydana gelebilecek olumsuz sonuçların bedelini çalışan, işveren, yani oradaki sorumlu olan herkes öder. Çalışılan işin niteliğine uygun eldiven seçiminde tedarikçilerden yardım alınabilir, böylece daha doğru adımlar atılabilir.
Çalışanlara eğitim verilmeli maruz kalabilecekleri tehlikeler anlatılmalıdır. Genel kullanım eldiveni yerine amaca uygun eldiven verilmelidir.
Ucuz eldiven el sağlığımız için risklidir ve çabuk deforme olur. Bu nedenle kaliteli eldiven kullanımına dikkat edilmelidir. 
6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanun’unda işverenin genel yükümlülüğü maddesi 4-1-a’da belirtilen 26361 sayılı Resmi Gazete ’de 29 Kasım 2006 tarihinde yayımlanan Kişisel Koruyucu Donanım Yönetmeliği gereği işveren ve çalışanlar belirtilen hükümlere uymak zorundadırlar.

En Çok Kullanılan Modeller;

- Beybi iş eldiveni      - İş eldiveni imalatı

- Deri iş eldiveni         - Nitril iş eldiveni

- İş eldiveni toptan    - Universal iş eldiveni

Koruyucu Eldivenlerin Kullanımı Süresince Alınacak Önlemler:

Asitlerle teması engellenmeli, gereksiz ısı ve ışığa maruz bırakılmamalıdır. Üzerine giyilen yalıtkan eldivenin yapısının bozulmayacağı şekilde tasarlanmalıdır. Eldivenler amacına uygun kullanılmalıdır.
Kirlenmiş eldivenler temizlenmeden kullanılmamalıdır. Eldivenlerin iç yüzeyleri keskin ve sivri maddelere karşı teste tabi tutulmalıdır ve belirli sıklıkta tekrarlanmalıdır.