Ana Sayfa / Koruyucu Baretler / Baret Renkleri ve Anlamları

Baret Renkleri ve Anlamları

Baretler genellikle inşaat sektöründe kullanıldığı gibi, bunun dışında elektrikçiler, yüksekte çalışan işçiler, sivil savunma ekiplerine kadar çok geniş kullanım alanı vardır. Baret renkleri farklı olsa da ortak noktaları güvenliktir. Kafaya gelecek darbenin şiddeti az olsa bile etkisi ölüme kadar giden ağır sonuçlara neden olabilir. Bu nedenlerden dolayı baret, işçi ve iş güvenliği açısından büyük öneme sahiptir.

Baretlerin birçok rengi bulunmakta ve her farklı renk farklı bir personeli belirtmekte. Belli bir renk hiyerarşisinin olması yönetimsel açıdan bir kolaylık olsa da güvenlik açısından da önem arz etmektedir.

Yukarıdaki resimdeki gibi büyük ve çok çalışanı olan bir şantiyede kimin ne iş yaptığını sadece bakarak anlamak çok önemlidir.  Yönetimsel zafiyetten doğacak iş kazalarının da önüne geçilmiş olur.

farklı baret renkleri ile şantiye
Farklı renk baretli çalışanların bulunduğu şantiye alanı

Baret Renkleri ve Anlamları

Beyaz Renkli Baret: Mühendis bareti, mimar, tekniker, teknik personel ve ziyaretçiler içindir.

Sarı Renkli Baret: Sarı baret işçiler içindir.

Mavi Renkli Baret: Formenler ve bakım gurubu personeli içindir.

Yeşil Renkli Baret: Sağlık personeli içindir.

Turuncu Renkli Baret: Ustabaşı ve teknisyen içindir.

Kırmızı Renkli Baret: İtfaiye, sivil savunma, kalite kontrol, iş güvenliği uzmanı gibi denetleme ve müdahale ekipleri içindir.

Yazar Ahmet Aktan

A Sınıfı iş güvenliği uzmanı ve kimya mühendisiyim. 2010 yılından bu yana iş güvenliği uzmanlığı yapmaktayım. Edindiğim sektör tecrübesi çeşitli alanlarda paylaşarak ufakta olsa sektöre katkı vermeye çalışmaktayım. İletişim: Belirtilmemiş.

Mutlaka Oku

doğru baret seçimi

Doğru Baret Kask Seçim Rehberi

Kullanıcıların kafasına ve fiziksel faktörlere göre baretin doğru seçilmesi uygun bir koruma düzeyi sağlamak için önemlidir. Aynı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.