Neden Ekipmandeposu?
10.000 firmanın bizi tercih etmesinin bir çok sebebi var!

Elektrikçi Bareti

Elektrikçi Bareti Fiyatları

Güvenlik, yaşamsal olaylarımızı rahat biçimde gerçekleştirebilmemiz için gereklidir. Başta inşaat olmak üzere tüm endüstriyel sektörler için büyük önem arz etmektedir. Çalışanlar her türlü tehlikeye karşı ne kadar hazırlıklı olursa, başına gelebilecek olaylara karşı aynı oranda güvenli olacaktır. Beynimiz, en değerli organımızdır. Yapmamız gereken her iş, beynimizin verdiği komutlar ile gerçekleşmektedir. Olası hasarı durumunda yaşam kaliteniz ciddi oranda sarsılır. Her şeyin başında beyin organımız gelmektedir. Tehlikelere karşı baret ve şapkalar kullanırız. Elektrikçi bareti de güvenlik açısından ciddi koruma sağlayan kafa koruma ekipmanlarından biridir.

Elektrik iletkenliği yüksek yerlerde çalışıyorsanız mutlaka bir tane edinmelisiniz. Yalıtkan olması saha ortamında oluşabilecek elektrik sorunlarına karşı savunma mekanizması görevi görecektir. Bir elektrikçinin ihmalsizlik durumunda başına çeşitli olaylar gelebilir. Makinelerdeki elektrik kaçakları, elektrik direkleri üzerinde veya yakınında oluşan kazalar, elektrik kısa devresi sonucu oluşan kazalar, patlama sonucu oluşan kazalar, enerji iletim hatlarıyla temas yüzünden oluşan kazalar, izolasyon hatalarından oluşan kazalar ve daha birçok kaza ile karşılaşmanız kuvvetle muhtemeldir. Bu gibi riskler yaşamak yerine bir elektrikçi bareti elde edinmeniz hasarı büyük ölçüde azaltır.

Elektrikçi Bareti Standartları

Ürünlerin belirli standartları olması önemlidir. Alıcı çalışma ortamına uygun ürünü bulmaya çalışırken ürün standartlarından yararlanır. Her koruyucu ekipmanda olduğu gibi elektrikçi bareti alırken de belirli standartlara uymalıyız. ANSI / ISEA Z89.1-2009 ve Kanada CSA Z94.1-2005 standartlarına göre baret performansı üç kategoriye ayrılmıştır. Bu standartlar E Sınıfı (Elektrik), G Sınıfı (Genel) ve C Sınıfı (İletken) standartlarıdır. Kısaca şu şekilde açıklayabiliriz:

  • E Sınıfı elektrikçi bareti, yüksek gerilim durumlarına maruz kalmayı azaltmak için tasarlanmıştır ve 20.000 volta kadar dielektrik koruma sunar.
  • G Sınıfı elektrikçi bareti, alçak gerilim durumlarına maruz kalmayı azaltmak için tasarlanmıştır ve 2.200 volta kadar dielektrik koruma sunar. Eskiden "A Sınıfı" olarak sınıflandırılan G Sınıfı elektrikçi bareti, diğer sınıflara göre en çok satılan kafa koruma ürünüdür.
  • C Sınıfı elektrikçi bareti, düşen ve uçan cisimlere karşı koruma için inşaat alanlarında kabul edilir. C sınıfı, elektrik tehlikelerine karşı koruma sağlamaz.

Elektrikçi Bareti Seçimi

Baretler iş ortamlarının vazgeçilmez güvenlik korumalarından birisidir. Kullanımı oldukça rahat ve kullanışlı olması bu yargıyı desteklemektedir. İş standartlarına uygun bareti seçmek çok önemlidir. Sizi olası tehlikelerden korumalı ve çalışma sırasında sizlere rahatsızlık vermemelidir. Elektrikçi bareti seçiminde önemli olan hususları sizlere şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Ağırlık: İş güvenlik koruyucuları bir bakıma sizin imzanız gibidir. Onunla sürekli bir aradasınız ve saatlerce üstünüzde taşıyorsunuz. Ağır bir elektrikçi bareti kullanmanız size yükten başka bir şey ima etmeyecektir. Mümkün olduğunca sizi rahatsız etmeyecek ürünlere yönelmeniz konforunuz açısından önemlidir.
  2. Ayarlanabilirlik: Her insanın kafa yapısı birbirinden farklıdır. Bazıları enine, bazıları boyuna uzunluk ya da kısalık gösterebilir. Satın alacağınız elektrikçi bareti ayarlanabilir olmalıdır. Çalışırken size asla huzursuzluk vermemelidir.
  3. Havalandırma: İş yerlerinizde yoğun nem altında çalışmak gerçekten zor bir meseledir. Bu gibi sıcaklarda başınızın hava alması konforunuz açısından önemlidir.
  4. Yalıtkanlık: En önemli özellik kesinlikle baretinizin yalıtkan koruma ile izole edilmesidir. Olası elektrik çarpmaları durumunda beyin travması yaşayabilirsiniz. Elektrikçi bareti seçimi yaparken en üst düzeyde yalıtkanlık sağlayan ürünlere yönelmeniz kesinlikle önerilir.