Ana Sayfa / Gaz Maskesi / Gaz Maskesi Filtre Kullanım Süresi Ne Kadar?

Gaz Maskesi Filtre Kullanım Süresi Ne Kadar?

Soru:

Gaz maskesi filtresi kullanım süresi ne kadardır?

Cevap:

Gaz maskeleri hakkında en sık karşılaştığımız sorunun filtre kullanım süreleri hakkında olduğunu söyleyebilirim. Gaz maskesi satın alan yada satın almayı düşünen herkesin kafasında tek filtre yetecek mi yada ne kadar sıklıkla değiştireceğim gibi haklı sorular oluyor. Üzülerek söylüyorum ki bu soruların net bir cevabı bulunmamakta.

Filtre paketleri havasız olarak muhafaza edildiğinden dolayı kullanmadan 5 yada 6 gibi uzun bir raf ömürleri vardır. Ancak paket açıldıktan sonra bu uzun süre 6 aya düşmektedir. 6 ay içinde hiç kullanılmazsa bile içindeki aktif parçacıklar hava tarafından etkisiz hale gelmektedir. Peki filtrenin ömrünün bittiğini nasıl anlayacağız?

Kullanmış olduğumuz maske ve filtre kombinasyonu ortamdaki zehirli maddelerle birlikte kokuyu da filtre etmektedir. Filtre ömrü bitmeye başladığında artık maske içine kokuyu da almaya başlar, buda bize filtre ömrü hakkında fikir verir. En basit şekliyle filtre ömrü hakkında böyle fikir sahibi olabiliriz.

Son olarak şunu da eklemek isterim ki gaz maskenizin markası (3m maske, drager maske) ne olursa olsun eğer işe yaramadığını düşündürecek durumlar ile karşılaşırsanız bir uzmana danışıp doğru maske filtre kombinasyonuna sahip olduğunuzdan emin olun.

Yazar Ahmet Aktan

A Sınıfı iş güvenliği uzmanı ve kimya mühendisiyim. 2010 yılından bu yana iş güvenliği uzmanlığı yapmaktayım. Edindiğim sektör tecrübesi çeşitli alanlarda paylaşarak ufakta olsa sektöre katkı vermeye çalışmaktayım. İletişim: Belirtilmemiş.

Mutlaka Oku

gaz maskesi standartlari

Gaz Maskesi Standartları

Gaz maskeleri ilk kullanımından bu yana çok değişmiş ve gelişmiştir. İlk zamanlarında basit karbonlu filtrelere …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.