3M Maskeler Hakkında

3M isg ekipmanları benzer ürünler arasında tasarım rahatlık ve kullanılabilir olmaları bakımından rakipleri arasında ilk sıradadır. Tek kullanımlık toz maskelerinden profesyonel kullanım için olanlarına kadar geniş ürün spektrumu bulunmaktadır. Gaz maskelerinin filtrenin emici kapasitesi ile ilgili sınırlı ömrü vardır. Filtre tehlikeli kimyasallarla doyurulduktan sonra koruma sağlamaz ve kullanıcı yaralanabilir. Çoğu gaz maskesi, kullanılmadan önce filtrenin bozulmasını önlemek için hava girişi üzerinde sızdırmazlık kapakları kullanır, ancak koruyucu yetenekleri de filtre yaşlandığında veya neme ve sıcaklığa maruz kaldıkça azalır. İkinci Dünya Savaşı'ndan çok eski kullanılmayan gaz maskesi filtreleri kullanıcıyı korumada etkili olmayabilir ve filtre kimyasal bileşiminde uzun süreli değişiklikler olması nedeniyle potansiyel olarak kullanıcıya zarar verebilir.
İkinci Dünya Savaşı gaz maskeleri, filtrelerinde mavi asbest içeriyordu . Malzemelerin filtrede ne kadar süreyle kullanıldığı bilinmiyor. Fabrikalarda soluk mavi asbest, plevral ve peritoneal mezotelyoma nedeniyle işgücünün % 10'unun ölümüyle sonuçlandı . Bu oran normal akciğer veya solunum yolu kanseri insidansının 2.5 ila 3.2 katıdır.
Çoğu korkutan öyküler artık çeşitli arz fazlası mağazalarında yaygın olan çeşitli Rus gaz maskelerinden ve filtrelerinden kaynaklanıyor; GP-5 genellikle asbest filtre olarak kabul edilmiştir. Ekim 2013'te, Salt Lake City'deki bir asbest laboratuarı, partikül filtresinin% 7 asbestten yapıldığını keşfetti. [ Kaynak belirtilmeli ] asbest lifleri teneffüs edilemez, böylece filtre tabakası hasar değilse filtre, yapılır. [ Citation needed ] . Neredeyse tüm Rus Soğuk Savaş dönemi maskeleri asbest içermektedir. [ Citation needed ]

Modern gaz maskeleri oldukça güvenlidir ve asbest kullanmazlar, ancak modern bir gaz maskesi kullanırken dikkatli olmak önemlidir. Tipik olarak, 40 mm'lik bağlantıları kullanan maskeler daha yeni bir tasarımdır. Kauçuk zamanla bozunur; bu nedenle yeni "kutu" modern tip maskeler kırılabilir ve sızdırılabilir. Ayrıca ABD C2 kanisterinin (siyah) altı değerli krom içerdiği gösterildi : ABD Ordusu Kimyasal Kolordusu çalışmaları, filtredeki seviyelerin kabul edilebilir olduğunu gösterdi ancak kullanırken kanserojen olduğu için dikkatli olduğu anlamına geliyor .
Filtre sınıflandırması [ düzenle ]
Filtre toksik bileşiğe göre seçilir. [2] Her filtre tipi belirli bir tehlikeye karşı koruma sağlar:

AX - Düşük kaynama noktalı (≤65 ° C) organik bileşikler
A - Yüksek kaynama noktalı (> 65 ° C) organik bileşikler
B - İnorganik gazlar ( hidrojen sülfür , klor , hidrojen siyanür )
E - Kükürt dioksit ve hidrojen klorür (asitli gazlar)
K - Amonyak ve aminler
CO - Karbon monoksit
Hg - Cıva
Reaktör - İyot ve metil iyodür (radyoaktif)
P - Parçacıklar; Kaldırma verimliliğine göre P1, P2 ve P3 olarak sınıflandırılır
ABEK, ABEK-P3, ABEK-HgP3 veya birden fazla tehlikeye karşı diğer kombinasyon filtreleri
Parçacık filtreleri çoğunlukla dahil edilmiştir, çünkü çoğu durumda tehlikeli maddeler, kimyasal adsorbe ediciye girmeden önce partikül filtresi tarafından zaten yakalanan buğu biçimindedir. Filtrasyon, kullanıcı konforunu iyileştirmek için bir hava pompası ile desteklenebilir. Hava filtrelemesi ancak ilk etapta yeterli oksijen varsa mümkündür. Bu nedenle asfiktik maddeleri kullanırken veya havalandırma zayıf olduğunda veya tehlikeler bilinmediğinde filtrasyon mümkün değildir ve hava, tüplü dalışta olduğu gibi basınçlı bir şişeden sağlanmalıdır. Ayrıca, bir gaz maskesi diğer tehlikelere karşı koruma sağlamaz; Örneğin, aşındırıcı gazlar cilde zarar verebilir, bu da vücudun tamamen korunmasını gerektirir.

3M Maske Kullanımı

Monmouth Alay Müzesi'nde 1939 İkinci Dünya Savaşı döneminde bebeğin gaz maskesi . Bu tasarım bacaklar hariç bebeğin tamamını kapsıyordu.
Modern bir maske tipik olarak çeşitli ebatlarda elastik bir polimerden yapılmıştır. Çok iyi ayarlanabilmesi için sıkıştırılabilen çeşitli ayarlanabilir kayışlarla donatılmıştır. Önemli ölçüde, doğrudan bir ağza yakın bir filtre kartuşuna veya esnek bir hortum aracılığıyla bağlanır. Bazı modellerde bir su şişesine bağlanabilen içme tüpleri bulunur. Düzeltici mercek takma parçaları, onlara ihtiyaç duyan kullanıcılar için de mevcuttur.

Maskeler, genellikle kullanımdan önce uygun oldukları için test edilir. Bir maske monte edildikten sonra, genellikle çeşitli zorlama ajanları tarafından test edilir. Bir sentetik muz aroması olan izoamil asetat ve kafur sıklıkla zararsız meydan okuyucu ajanlar olarak kullanılır. Askeri, teargases gibi CN , CS ve kalay klorür bir odada maskenin etkinliğindeki kullanıcı güvenini vermek üzere kullanılabilir.
Tepki ve değişim
Bu ilke, insanlara zararlı olan ve genellikle havadan daha reaktif olan maddelere dayanır. Bu ayırma yöntemi, genelde reaktif madde (örneğin bir asit ) kaplamanın bir biçimini kullanacak veya bazı katı maddelerle desteklenecektir. Buna bir örnek sentetik reçinelerdir . Bunlar, farklı özelliklere sahip farklı atom gruplarıyla ( genellikle işlevsel gruplar olarak adlandırılır ) oluşturulabilir. Dolayısıyla bir reçine belirli bir zehirli gruba uyarlanabilir. Reaktif madde reçine ile temas ettiğinde, reçine hava akışı çıkarılarak reçine ile bağlanır. Ayrıca, bu sitede daha az zararlı bir madde ile değiş tokuş olabilir.

Ham petrol olmasına rağmen, hipo kask , bir gaz saldırısı sırasında en azından bir miktar koruma önermiş olan açmalardaki İngiliz askerlerinin önlemiydi. Aylar geçtikçe ve zehirli gaz daha sık kullanıldıkça, daha sofistike gaz maskeleri geliştirildi ve tanıtıldı. Gaz maskesi tasarımında iki temel zorluk vardır:

Kullanıcı birçok toksik materyal türlerine maruz kalabilir. Askeri personel, özellikle çok çeşitli zehirli gazlara maruz kalma eğilimindedir. Bununla birlikte, maske belirli bir kullanım içindir (örneğin, bir fabrikada belirli bir toksik maddenin korunması gibi), daha basit tasarım ve daha düşük maliyet olabilir.
Koruma zamanla aşınacak. Filtreler tıkanır, absorpsiyon için alt tabakalar doldurulur ve reaktif filtreler reaktif madde tükenir. Böylece kullanıcı yalnızca sınırlı bir süre için koruma altındadır ve sonra da maskedeki filtre cihazını değiştirmesi veya yeni bir maske kullanması gerekir.