Ana Sayfa / Maske Filtresi / Gaz Maskesi Filtresi Kullanım Süresi

Gaz Maskesi Filtresi Kullanım Süresi

Soru:

Gaz maskesi filtresi kullanım süresi ne kadardır?

Cevap:

Aldığınız yada almayı düşündüğünüz gaz maskesi filtresinin kullanım süresi belli başlı etkenlere göre değişiklik gösterir. Öncelikle filtrelerin raf ömürleri veya ambalajı açılmış filtrenin saklama süresi ile filtre kullanım ömrü farklı şeylerdir.

  • Filtre raf ömrü: 5 yada 6 yıl (filtre üstünde yazar)
  • Ambalajı açılmış filtrenin saklama süresi: Maksimum 6 ay
  • Kullanım süresi: Değişiklik gösterir

Kullanım süresini etkileyen ana nedenler; kullanım sıklığı ve süresi ile birlikte kullanıcının nefes alma sıklığı söylenebilir. Bu gibi etkenlerden dolayı kulanım süresi değişkenlik göstermektedir.

Kullanım süresinin bittiğini nasıl anlayacağız?

Maske filtresinin içindeki aktif karbon bitmeye yaklaştığında tüm gazı tutamaz ve maske içine gaz geçmeye başlar. Kullanıcı dış ortamın kokusunu fark ettiği anda filtreleri değiştirmesi gerekir. 3M Filtre modellerinin bazılarında kullanım süresini gösteren indikatör bulunmaktadır, normal filtreye göre daha pahalı olduğu için pek tercih edilmemektedir.

Yazar Ahmet Aktan

A Sınıfı iş güvenliği uzmanı ve kimya mühendisiyim. 2010 yılından bu yana iş güvenliği uzmanlığı yapmaktayım. Edindiğim sektör tecrübesi çeşitli alanlarda paylaşarak ufakta olsa sektöre katkı vermeye çalışmaktayım. İletişim: Belirtilmemiş.

Mutlaka Oku

filtre seçimi

3M Filtre Seçim Rehberi

3M Filtre Maskeye Nasıl Takılır? Hayatı kolaylaştırmak için tüm 3M Filtreler 3M yarım ve tam …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.