Ana Sayfa / Maske Filtresi / 3M Filtre Seçim Rehberi

3M Filtre Seçim Rehberi

3M Filtre Maskeye Nasıl Takılır?

Hayatı kolaylaştırmak için tüm 3M Filtreler 3M yarım ve tam yüz maske tiplerinin tümüne uyacak şekilde tasarlanmıştır. Güvenilir 3M Bayonet Filtre Sistemi, filtrelerin yerine hızlı ve güvenli bir şekilde kolayca takılmasını sağlar.

Gaz ve Buhar Filtreleri (3M 6000 Serisi)

 1. Şekildeki gibi filtre üzerindeki çizgi ile maske üzerindeki ok işaretini yan yana getirip filtreyi maskeye doğru bastırın. Filtre kolayca yuvasına oturacaktır.
 2. Çeyrek tur olacak şekilde filtreyi saat yönünde çevirin. Filtrenin maskeye oturduğunu hissedeceksiniz.

Toz Filtreler ile 3M Maske Kullanımı

 1. Toz filtresi bağlantısı gaz filtreleri ile aynı şekilde kolayca maske bağlantı noktasına oturtulur.
 2. Saat yönünde çeyrek tur döndürülerek sızdırmaz bir şekilde maskeye takılması sağlanır.

Kombine Gaz,  Buhar ve Toz Filtresi (3M 6000 serisi maskeler ile 501 kapak ve ped)

 1. Şekilde göründüğü gibi 3m filtre ile toz filtresini kapak yardımı ile kolayca birleştirebilirsiniz. Böylece filtre toz için ekstra koruma özelliği kazanmış olur.
 2. Kombine ettiğiniz filtreyi ilk şekilde olduğu gibi kolayca 3m maskeye monte edip kullanabilirsiniz.

3M Filitre Ömrü ne Kadardır?

3M 6000 Serisi filtreler ortamdaki gazı içine almaya başladığı anda değiştirilmelidir.  (Zehirli gazların kokuları yada tatları güvenli seviyede hissedilebilir)

Toz filtrelerinin ömrünün bittiği kullanıcı nefes almak da zorlanmaya başladığında anlaşılır.(Tıkanmış filtrelerle nefes almak oldukça zordur)

Bazı kimyasal maddelerin kokusu veya tatını hissetmek oldukça zordur (izosiyanat boyalar gibi bazı maddelerin kokusu ve tatının hissedilmesi zordur), Bu tip maddeler ile çalışırken hava beslemeli gaz maskesi sistemleri kullanılmalıdır. Bu tip maddeler ile basit gaz maskesi kullanmak tehlikeli durumlara yol açabilir.

Hangi filtreyi kullanmalıyım?

Depen Seçtiğiniz filtreye bağlı olarak kullanmayı düşündüğünüz 3m maske ile gaz ve buharlardan veya tozlardan korunabilirsiniz. Filtre kombinasyonu yaparak bu üç tip zararlı maddeden de aynı anda korunmak mümkündür. Belirli bir kimyasal veya tehlike için en uygun filtreyi seçmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz;

 • VisSık kullanılan kimyasal maddeler ve önerilen filtre tablosuna https://www.ekipmandeposu.com/blog/kimyasal-maddeler-icin-uygun-filtre-secimi/ adresinden ulaşabilirsiniz.
 • Veya 0216 484 02 22 nolu telefondan bizimle iletişeme geçerek yardım alabilirsiniz.

 

SADECE TOZDAN KORUNMA  DURUMU

 • P2  Seviye Toz Koruması

Uygun Ürün Modeli – 3M 2125

 • P2 Seviye Toz Koruması + Rahatsız Edici Seviyede Organik Buhar & Asid Gazı

Ürün Modeli – 3M 2128

 • P3 Seviye Toz Koruması

Uygun Ürün Modeli – 3M 2135

 • P3 Seviye Toz Koruması + Rahatsız Edici Seviyede Organik Buhar & Asid GazıÜrün  – 3M 2138
 • P3 Seviye Toz Koruması (Plastik kutu içine oturtulmuş filtre)

Uygun Ürün Modeli – 3M 6035

Gaz & Buhar Koruması Filtre Tipleri

Gaz filtreleri için Avrupa standardı olan EN141, gazların ve buharların her biri standart renk kodlaması olarak adlandırılan aşağıdaki gruplara sınıflandırır. 3M 6000 serisi filtrelerde, her bir ürünün sağladığı korumanın niteliğini göstermek için bu kodlamayı kullanan renkli bantlar bulunur.

A – Organik Buharlar  (Kaynama Noktası

>65°C). Ksilen ve toluen gibi.

B – İnorganik Buharlar. Klor ve brom örnek olarak verilebilir.

E Asit Gazları. Sülfirik asit gibi asit gazları örnek olarak verilebilir.

K – Amonyak ve türevleri.

AX –     Organik Buharlar (kaynama noktası <65°C). Örnek olarak aseton ve bromoethen verilebilir.

 *1 veya 2      -1 harf sınıfı ndan sonra

-2 harf sınıfı ndan sonra

-Sınıf 2 filtreler 1 e göre daha fazla gaz absorbe etme kapasitesi vardır.

GAZ + BUGAR & TOZ Koruması İçin İzlenmesi Gereken Adımlar

1.Adım: İhtiyacınız olan koruma için hazır 3m filtre olup olmadığına bakın:

P3 Seviye Toz Koruması + Civar Buharı

Uygun Ürün Modeli – 3M 6096

AX, P3 Toz Koruması + Düşük kaynama noktasına sahip organik buharlar (AX)

Tek vardiyalık kullanım için 3m tam yüz maskesi

Uygun Ürün Modeli – 3M 6098

P3 Toz Koruması + Organik, inoganik asit gazı + amonyak (ABEK2)

Sadece 3m tam yüz maske ile kullanm için

Uygun Ürün Modeli  – 3M 6099

2.Adım: Aradığınız 3m filtre yukarıda yok ise ortamdaki gaz için uygun filtre seçip devam edin

3.Adım: Seçtiğiniz gaz filtresi ile kombine etmek için aşağıdaki toz filtrelerden uygun olanı seçiniz.

P1 Uygun Ürün Modeli  – 3M 5911

P2 Uygun Ürün Modeli  – 3M 5925

P3 Uygun Ürün Modeli  – 3M 5935 

+ Ultra hafif

+ Düşük nefes alma direnci

+ Mükemmel görüş alanı

4.Adım: 3M 501 Kapak kullanarak toz ve gaz filtresini birleştirin

 

Yukarıdaki yazının tamamını pdf uzantılı olarak tablo halinde buradan indirebilirsiniz.

Yazar Ahmet Aktan

A Sınıfı iş güvenliği uzmanı ve kimya mühendisiyim. 2010 yılından bu yana iş güvenliği uzmanlığı yapmaktayım. Edindiğim sektör tecrübesi çeşitli alanlarda paylaşarak ufakta olsa sektöre katkı vermeye çalışmaktayım. İletişim: Belirtilmemiş.

Mutlaka Oku

kimyasal maske filtresi seçimi

Kimyasal Maddeler İçin Uygun Filtre Seçimi

Madde Türkçe Adı Filtre Türü Filtre Rengi Acetaldehyde AX (P3) Kahverengi – Beyaz Acetamide A …

39 Yorum

 1. Ahmet Arısoy

  Sağlık çalışanıyım, bu 3M yarım yüz maske için hangi tip filtre kullanmalıyım?

  • 3M 2138 veya 3m 2135 tipi filtre önermekteyiz. Diğer gaz filtrelerinide kullanabilirsiniz ama p3 seviyesi filtre yeterli olacaktır.

 2. Merhabalar Ahmet bey, hekimim. Bilgi olarak eksik olduğumuz bir konu maske seçimi ve ekipmanları. 3M tam yüz maske, filtre vb. tam bir set için hangi ekipmanları almalıyız, zira hiç kullanmadık. Teşekkür ederim.

  • Hocam şöyle açıklamaya çalışayım. Herhangi bir tam yüz maskesi ile birlikte p3 seviyesi bir filtre kullanmanız yeterli olacaktır. Tercihen gaz filtreside kullanabilirsiniz. Ürün temini için yardımcı olmak isterdik ama şuan için stoklarımızda tam yüz maskesi bulunmamakta. Başka bir yerden bulabilirseniz 3m6800 maske + 3m 2138 filtre kullanabilirsiniz.

   • Ahmet bey ilginiz ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. 3m 6200 yarım yüz maskeyi başka bir yerden, önerdiğiniz 2138 filtreyi de buradan sipariş ettim. Aklıma takılan tek şey kullanım sonrası filtrenin temizleme işleminin nasıl yapılması gerektiği ( bekletme dışında ), zira kapaksız bir filtre. Bu arada sitenizdeki filtre, maske vb. ürünlerin kullanım amaçlarına kadar yazılan detaylar, şemalar, 143 sayfalık pdf dosyası gayet bilgilendirici, hepsini okumak öğretici idi, elinize sağlık.

 3. Ahmet bey cevap için teşekkürler, ek bir soru, bu 2135 filtrelerin ömürleri ne kadardır? Tekrar teşekkürler

  • Normal şartlarda nefes almakta zorlanmaya yani filtre tıkanmaya başladığında değişmeniz gerekir. Müşterilerimize virüs için kullanımlarda şöyle bir öneride bulunuyoruz. İki takım filtre almalarını ve bir gün arayla kullanmalarını, böylece filtrenin bir gün hava ve güneş alan bir yerde bekletmelerini öneriyoruz. Bu şekil bir kullanım daha sağlıklı olacaktır.

 4. Merhaba öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim fakat bir noktayı anlayamadım. Virüs koruması için hangi filtreyi almam lazım. Gaz maskesi aldım ama filtresi yok, ona filtre alacağım ama hangisini alacağımı bilmiyorum

 5. Merhaba

  Ben 6035 filtre almıştım.ama galiba bilinçsiz bir alım oldu
  6035 korur mu ?virüs için soruyorum.
  Ayrıca kullanım süresi nedir?

  • 3M 6035 filtre kullanabilirsiniz. Uygundur. Tam bir kullanım süresi yoktur. Nefes kalitesi düşünce değişmeniz gerekir.

 6. Ahmet Bey merhaba, hekimim. 3m 6800 tam yüz maskesi aldım. Filtre olarak da 3m 6055 aldım. Virüs için yeterli olur mu yoksa önerdiğiniz 2135 veya 2138 nolu fitreleri mi almak gerekir? Teşekkür ederim.

 7. Hekimim, tam yüz maskesi 6800 ve 6035 filtrem var, bakımını, dezenfeksiyonu için ne tavsiye edersniz? İç yüzünü nasıl temizlemeyelim?

  • Maskenin iç yüzeyini sabunlu bezle silebilirsiniz. Direk suyla yıkamak doğru değil. Maskenin kullanımı birince filtre ve maskeyi ayırmanızı öneririz.

 8. Merhaba,
  Cam kesme ve zımparalama esnasında ortaya çıkan silisten korunmak için bir de ahşap kesen lazer makinesinden çıkan duman için hangi maske ve filtreleri kullanmam gerekiyor. teşekkürler

 9. ahmet bey ben petrokimya sanayinde calısıyorum organik solventler ve yapıştırıcılar var baya ağır kokular oluyor bunun için 3m 6200 maske ve 6051 filtre aldım sizce uygun mudur birde bu maskeyi tüm gün takmak düşük hava kapasitesinden dolayı zararlı olur mu?

  • 6051 filtre kullanabilirsiniz. Ara ara maskeyi temiz havada çıkartıp dinlenerek kullanmak tavsiye ediliyor.

 10. Merhaba hidroklorik asit kral suyu ve demir asidi için hangi filtreyi tercih etmeliyim

 11. Olay yeri incelemede çalışıyorum ve bazen ağır ceset kokusu ile mücadele ediyorum en uygun filtre hangisi teşekkür ederim

  • Gaz maskesi kullanıyorsanız abek filtre kullanabilirsiniz. Toz maskesinde ise karbonlu tipleri kullanmanızı öneririrm.

 12. Ahmet bey merhabalar 3m 6057 filitre veya benzerleri için kullanım ömrü varmıdır nasıl takip edilir bilginiz varmı acaba yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  • Filtrelerin saklama ömürleri açıltıkdan sonra 6 aydır. Kullanım ömürleri kullanım sıklığı, kullanıcının kilosu, ortam yoğunluğu gibi bir çok etkene bağlı olarak değişir. Filtre ömrü bitmeye başladığı zaman maske içine koku almaya başlar. Ortam kokusunu almaya başlayınca değiştirmeniz gerekir.
   Her iş durumuna göre farklı kullanım süreleri oluyor müşterilerimizin. Sizde ilk filtreyi bitirdiğinizde tahmini olarak ne kadar gittiğini anlayacaksınızdır.

 13. İyi günler, kaynak çapaklarını spiral taşı ile düzeltirken çıkan metal toz-duman vs sağlık açısından hangi maske filtresini kullanmalıyım? Yardımcı olursanız sevinirim

  • Kaynak çapaklarının düzeltilmesi sırasında kullanılması tavsiye edilen maske filtresi, metal tozları ve dumanlarına karşı etkili koruma sağlayan FFP2 veya FFP3 filtre sınıfına sahip solunum maskesidir. Bu tür maskeler, EN 149 standardına göre sertifikalandırılır ve toz, duman ve aerosoller gibi partikülleri filtreleyerek solunum yoluyla alınan tehlikeli maddelere karşı koruma sağlarlar.

 14. Astım hastasıyım ve güvercin bakıyorum tozları astımı mı tetikliyor ve doktorum bunu yasaklıyor ama ben bu sevdadan vazgeçemiyorum 3m6200 maskem var fakat hangi filtre beni tam anlamıyla muhafaza eder bilmiyorum bu konuda yardımcı olurmusunuz.

 15. Merhaba Ahmet bey
  Ben heykeltıraşım.
  Ahşap ve taş yontuyorum.
  Buna uygun ekipman yaxarmısınız?
  Maske
  Kulaklık
  Gözlük

  Teşekkürler 🙂

 16. Arıcılıkta Oksalik asit buhar(süblimleştirme) aparatı kulanıyorum. Oksalik asit buharından korunmak için hangi filtreyi kullanmam gerekir.

 17. Merhaba, isim gereği tozlu bir ortamda çalışıyorum 3m yarım yüz maske alacağım ama filtre konusunda ne almam gerektiğine karar veremedim, arabalara polisaj yapıyoruz çok toz ve bir miktar koku oluyor üründe bunun için hangi modeli tavsiye edersiniz acaba ?

  • 3m 2138 filtre öneririm. Eğer koku almaya devam ederseniz kombine filtre almanız gerekebilir. örn: 3m 6059 + 3m 5911 + 3m 501 şeklinde

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.