İş Güvenliği Ayakkabısı Standartları

Genel Standartlar

İş güvenlik ayakkabıları için en sık kullanılan standart ISO EN 20345: 2011’dir. Daha önce kullanılan EN 20345: 2004 ve EN 345 standartlarının yerine artık bu standartlar kullanılmaya başlanmıştır. * 2013 den önce üretilmiş olan ayak koruyucular üzerinde eski standartlar bulunabilir fakat 2013 den sonra üretilmiş olan ayak koruyucularda yeni standartlar ile işaretleme yapılması zorunludur.

Koruma Seviyeleri

Seçimi kolaylaştırmak için, iş güvenliği ayakkabısı normalde o ürün için temel güvenlik standartlarını tanımlayan basit iki veya üç harfli bir kod taşır. Örnek verecek olursak 200 Jule kadar ayak parmağı koruyan ayakkabı burunu için bir S ile başlar, 100 Jule için ise P harfi kullanılarak işaretlenir. Bunun gibi ilave nitelikler, başka kodlar veya piktogramlar kullanılarak belirtilebilir. Temel standartların bir özeti aşağıda gösterilmiştir.

Kaymaya Karşı Direnç

Aşağıdaki tabloda EN ISO 13287 göre iş güvenliği ayakkabı tabanlarının kaymaya gösterdikleri dirençler tablo halinde görülmektedir. Bu tabloya bakarak hangi işarete sahip ayak koruyucunun daha iyi direnç gösterdiği görünmektedir.

İş ayakkabılarında kaymaz taban işaretleri ve değerleri.

İş ayakkabısı Standart İşaretleri ve Anlamları

SB – Temel emniyet şartı, 200 jule kadar parmak koruması, Yağ dayanıklı dış yüzey. (Minimum Gereksinimler)

SBP – As ve SB ye ek olarak delinme dirençli orta taban.

S1 – As ve SB ye ek olarak anti statik özellik ve tam enerji emici taban yüzeyi.

S1P – As ve S1 ye ek olarak delinme dirençli orta taban.

S2 – As ve S1 ye ek olarak suya karşı dirençli ve su geçirmez özellik. Genelde iş botu gibi kışlık ayakkabılarda bulunur.

S3 – As ve S2 ye ek olarak delinmeye karşı güçlendirilmiş orta taban

S4 – 200 jule Parmak Koruması. Kauçuk veya polimer malzemeden üretilmiş (su geçirmez). Anti-Statik özellikler, Enerji Emici topuk alanı.

S5 – As ve S4 ye ek olarak delinmeye karşı güçlendirilmiş orta taban

İş Güvenliği Ayakkabısı Standartları” için bir yorum

  • 25 Kasım 2017 tarihinde, saat 17:57
    Permalink

    ayakkabı süper saglamlık görünüm 4×4 yalnız benim ayak baş parmagımı inanılmaz derecede patlattıyor ayakkabınıbın celık kısmının baş parmak kısmını birazdaha açsanız olmazmı buna bir çare bulun allah rızası için bu ayakkabılar ayağı ince olana göre yapılmış ayağı geniş olan giyemiyor

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.