Neden Ekipmandeposu?
10.000 firmanın bizi tercih etmesinin bir çok sebebi var!

İş Botu

Çalışanlar her zaman yüksek koruma ile işlerini yapmak zorundadır. Kişinin kendini güvende hissetmesi yaralanmaları azaltır, çalışanların moralini ve verimliliğini artırır. İşverenler bu en çok güvenlik konusu üzerinde durmalıdır. Mesleki Güvenlik ve Sağlık İdaresi (OSHA) tarafından kabul edilen ve uygulanan düzenlemelere göre, endüstriyel ortamlarda çalışan işçiler için iş güvenlik ürünlerinin kullanılması gereklidir. Aksi takdirde oluşabilecek kazalarda yaptırım ve para cezalarına çarptırılırsınız. Her endüstri, belirli tehlikelere karşı iş botu almaya ihtiyaç duyar.

Devamını Göster »

İş Botu Kullaınımı

Örnek olarak, çalışanların ayaklarına ağır nesnelerin düşmesi olumsuz sonuçlar doğurabilir. İşinizin gerektirdiği tehlikelerin anlaşılması ve uygun ekipmanların kullanılması çok önemlidir. Hayattaki birçok şeyde olduğu gibi, önce güvenlik başta gelmektedir. Bir güvenlik ekipmanı, çalışanı kalıcı sakatlığa veya daha kötü duruma gelebilecek ayak yaralanmalarına karşı korur. Oluşabilecek yaralanmalar, binlerce lira tazminat ücretine ve verimliliğin düşmesine neden olabilir. Koruyucu ayakkabılar, bir şirketin en değerli varlığı olan çalışanlar için hayati öneme sahiptir. İş botu da en önemli güvenlik ekipmanlarının başında gelmektedir.

İş Botu Standartları

Standartlar iş botu seçiminde oldukça önemlidir. 3 çeşit standart mevcuttur. Bunlar S1, S2, S3 standartlarıdır. Sizler için bu standartları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • S1 Standardı: İş botu kuru ortamlar için kullanıma uygun olduğunu belirtir. 200 J’lik darbeye dayanıklı olan işçi ayakkabıları, çelik veya kompozit burunlu yapıya sahiptir. Kaydırmaz tabana sahiptir. Asit gibi etken maddelere karşı dayanıklıdır. Anti statik özelliğe sahip taban elektrik çarpmalarına karşı koruma direnci sağlamaktadır.
  • S2 Standardı: İş botu ıslak ortamlar için kullanıma uygun olduğunu belirtir. S2 standartlı iş botu 200 J seviyesine kadar darbelere dayanıklıdır. Taban yapısı yağa ve aside karşı ekstra dayanıklıdır. Anti statik malzeme ile üretilirler.
  • S3 Standardı: Paslanmaz çelik ile güçlendirilmiş tabana sahiptir. S3 standartlı iş botu enerji emilimi 110 Newton seviyesine kadar ulaşmaktadır.

İş Botu Seçimi

İşin belki de en önemli kısmı burasıdır. Güvenliğinize önem veriyorsunuz, fakat olası tehlikeler hakkında bilgi sahibi değilseniz, doğru iş botu seçme durumunuz mümkün olmayacaktır. Bu size hem maddi, hem de manevi olarak zarar verecektir. Daima işiniz için uygun olan ürünleri seçmeye özen gösterin. S standartları, seçiminizi yaparken sizlere yardımcı olacaktır. Her zaman mümkün olduğunca kendinizi korumak birinci önceliğiniz olmalıdır. Bu yüzden işinize uygun kişisel koruyucu ekipmanı doğru seçin. Bu şekilde sadece güvenli bir şekilde çalışmakla kalmayacak, aynı zamanda daha iyi ve daha rahat bir şekilde çalışacaksınız. İş botu seçimizi yaparken dikkat etmeniz gereken kriterleri sizler için şu şekilde sıraladık:

  • Ağırlık olarak 1 kilogramı geçmemesine özen gösterin.
  • Olası elektrik çarpmalarına karşı yalıtkan ürünler ile üretilm iş botları tercih edin.
  • Herhangi bir kayma durumu yaşamamak için kaydırmaz tabanlı botlar öncelikli tercihiniz olsun.
  • Doğru S standardına sahip iş ayakkabısı ile çalışmaya özen gösterin.
  • Olası riskleri göz önünde bulundurun ve maksimum koruma kullanın.
  • Her zaman rahat ve güvenli bir şekilde çalışın.
  • İş botu haricinde, eldivenleri, yüz maskelerini ve güvenlik gözlüklerini de edinmeniz oldukça önemlidir.