Neden Ekipmandeposu?
10.000 firmanın bizi tercih etmesinin bir çok sebebi var!

Toz Gözlüğü

Güvenlik tehlikesi yaşanacağı düşünülen herhangi bir işe başlamadan önce, gözlere koruma sağlama konusunda öncelikli davranmak çok önemlidir. Bu nedenle güvenlik gözlükleri her zaman bir çalışanın yatırım yapması gereken en önemli kişisel koruyucu ekipmanlardan bir tanesidir. Çalışılan yer neresi olursa olsun, (ister iş yeri, ister ev ortamı) ortamda toz, metal parçacık veya tehlikeli sıvılar bulunuyorsa mutlaka koruyucu bir gözlük kullanmak birinci öncelik olmalıdır. Toz gözlüğü de bunlardan en önemli olan göz koruyucu ürünlerin başında gelmektedir. Havada çoğu zaman uçuşan toz parçalarına maruz kalınır.

Devamını Göster »

Toz Gözlüğü Kullanımı

Hele ki inşaat ortamında çalışılıyorsa bu tehlikelere karşı daha duyarlı olmalı ve gerekli ekipmanları sağlamayı kişi kendisine sorumluluk olarak yüklemelidir. Bu ortamlarda talaş, tahta parçaları, kum parçaları, çimento gibi maddelere maruz kalmak kuvvetle muhtemeldir. Gözde enfeksiyon riski oluşması konusunda büyük rol oynar ve kişilere büyük zararlar verebilir. Çalışırken mutlaka toz gözlüğü kullanımına dikkat edinilmelidir. İyi bir gözlük bulmak hemen gerçekleşecek bir şey değildir. Bu yüzden seçimi yaparken çalışma koşullarına uygunluğuna göre tercih yapmak gerekmektedir.

Toz Gözlüğü Faydaları

Gözlere zarar verebilecek herhangi bir duruma karşı tam koruma sağlamak için yüksek kaliteli güvenlik gözlüklerine ihtiyaç vardır. Toz gözlüğü, her zaman çalışanların vazgeçilmez iş güvenliği ekipmanlarındandır. Çünkü birkaç işyeri yaralanması gözleri olumsuz biçimde etkiler. Kaza sırasında uygun göz koruması takmadıkları için yaralanan her 5 çalışandan 3'ünün kalıcı sorunlar yaşadığı unutulmamalıdır. Kullanılması durumunda hiçbir zararla karşılaşılmayacağı gibi yararları da kişinin yanına kazanç olarak kalır. Faydalarını maddeler halinde şu şekilde özetlemek doğru olacaktır:

  • Yabancı cisimler nedeniyle görüşünüzün engellenmesini önler. Gözler ile temas edebilecek yabancı maddelerden çalışanları korur.
  • Büyük kazalarla baş başa kalma riskini ortadan kaldırır. Kimyasalların neden olduğu sıçramalarına ve aynı zamanda uçan odun yongalarına, yanmalara, yağa, greslere ve dumanlara karşı tam koruma sağlar.

Körlük gibi uzun vadeli ve tekrar eden sorunların sadece küçük yaralanmalar nedeniyle ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle güvenlik gözlükleri ile donanımın sağlanmış olacağından emin olunmalıdır.

Toz Gözlüğü Bakım ve Depolama

Yapılacak doğru bakım ve depolama, güvenlik gözlüklerinin uzun süre amaçlarına ve işlevlerine hizmet etmelerini sağlama konusunda katkıda bulunur. Gözlüğün bakımı ve depolanması konusunda bir tavsiye verilecek olursa, üreticinin kullanım talimatlarına uygun şekilde düzenli olarak ürünü temizlemek en doğrusu olacaktır. Toz gözlüğü özensiz bir şekilde kullanılmamalıdır. Bu durum gözlük lenslerini zayıflatabilir veya görüş alanını engelleyebilir. Depolama açısından, kuru ve temiz alanlarda muhafaza edilmesi en iyisi olacaktır.

Daha güvenli bir saklama için mikrobifer bez de kullanılabilir. Bu, düşmesini veya çizilmesini önlemek için çok önemlidir. Kurulama işlemi yumuşak ve temiz bir bezle yapılmalıdır. Lens temizleyicileri ile gözlük camını temizlemeniz önerilir. Aynı şey su ile de yapılabilir. Fakat lens temizleyicileri suyun gideremediği kalıntıları gidermede kolaylık sağlayacaktır. İşe yarar halde yapılmak isteniyorsa lens temizleyicileri kullanmak daha mantıklıdır. Ürün mümkün olduğunca incelenmelidir. Herhangi bir çatlak veya kırıklık durumu varsa sorun çözülmeli veya yeni bir toz gözlüğü ile değiştirilmelidir.