Ana Sayfa / Toz Maskesi / Toz Maskesi Standartları

Toz Maskesi Standartları

Toz maskesi ağzı ve burnu kapayan genellikle tekstil kaynaklı materyallerden yapılmış, elastik bantlar ile yüze sabitlenebilen solunum koruyucu ekipmanlar olarak tanımlanır. İnşaat ve marangoz atölyesi gibi yoğun toz bulunan ortamlarda çalışanlar tarafından sıklıkla kullanılır. Toprak ve ağaç tozu gibi klasik tozların yanında alçı, tuğla, cam yünü, silis tozu gibi farklı toz türleri içinde kullanılır. Günümüzde toz maskeleri farklı uygulamalar ile tıp ve boyacılık gibi aslında gaz maskesinin kullanımının uygun olacağı yerlerde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Cerrahi maske olarak bilinen bu maskeler farklı koruma sınıflarına sahiptir.

Toz maskelerinin hafif, ucuz ve kullanımın rahat olması tercih sebebidir, ancak unutulmamalıdır ki toz maskeleri bu rahatlıklarına oranla koruma seviyeleri sınırlıdır. Toz maskelerinin yüze tam oturmaması, burun yanlarının açıkta kalması gibi durumlar nedeniyle hava kaçakları sıklıkla görülmektedir. Tehlikeli kimyasal gazlara yada biyolojik kirlenmelere karşı kullanımı sakıncalı durumlar doğurabilir. Ekipmandeposu olarak önerimiz toz maskelerinin toz dışında kullanılacak ise uzman izni ile kullanılmasıdır.

toz maskeleri ffp1 ffp2 ffp3
Farklı koruma seviyesindeki toz maskeleri

Ülkemizde Toz Maskesi Standartları

Toz maskeleri için farklı standartlar bulunmaktadır. Amerika ve Avrupa Birliği standartları en çok kullanılan ve bilinen standartlardır. Ülkemiz Avrupa Birliği standartlarını kullandığı için diğer standartlara bu yazımızda girmeyeceğiz. Toz maskelerinin Avrupa standart EN 149 dur. Alacağınız yada kullanacağınız toz maskesi üzerinde EN 149 ve CE ile işaretlenmiş olmasına dikkat etmelisiniz. EN 149 a göre maskeler 3 koruma sınıfına ayrılmıştır. Bunlar;

FFP1: Mekanik çalışma ortamlarında ortaya çıkan zehirli olmayan tozlar için koruma sağlar. Bu tip tozların solunumu uzun sürede solun sistemini tahriş edebilir. FFP1 Maske Toksik tozlara ve fibrojenik tozlara karşı koruma sağlamaz.

FFP2: Ortamdaki katı tozların yanısıra duman ve aerosellere (havadaki küçük sıvı parçacıkları) karşı koruma sağlar. FFP2 Maske fibrojenik tozlara karşı koruma için kullanılabilir. Bu tip parçacıkların solunması kısa sürede solunum sistemini tahriş edebilir ve uzun vadede fibroz a (bir tür akciğer hastalığı) neden olabilir.

FFP3: En üst koruma seviyesine sahip toz maskeleri bu gururdadır. Zehirli toz, duman ve aerosellere karşı koruma sağlar. Bakreri, virüs ve bitki sporlarına karşı koruma sağladığı gibi kanserojen ve radyoaktif maddelerin tozlarının bulunduğu ortamda solunum koruyucu olarak da kullanılabilir.

Not: N95 NIOSH (Amerika Kaynaklı) standarttı olduğu için bu yazımızda bahsedilmemiştir. Eğer N95 standartlı bir maske arıyor iseniz FFP3 maske kullanabilirsiniz. Normal yollardan ülkemizde N95 maske bulmanız mümkün değildir.

 

Gaz maskesi mi yoksa toz maskesi mi kullanmalıyım gibi aklınıza takılanları yorum kısmından yazarak bize gönderebilirsiniz.

Yazar Ahmet Aktan

A Sınıfı iş güvenliği uzmanı ve kimya mühendisiyim. 2010 yılından bu yana iş güvenliği uzmanlığı yapmaktayım. Edindiğim sektör tecrübesi çeşitli alanlarda paylaşarak ufakta olsa sektöre katkı vermeye çalışmaktayım. İletişim: Belirtilmemiş.

Mutlaka Oku

Toz Maskesi Standartları ve Seçimi

Yaygın kullanılan standartlar EN149 – Gaz maskesi ve toz maskeleri için genel standart EN405 – …

15 Yorum

 1. cam fabrikasında çalışıyorum * toz ve gaz * mevcut bunlara uygun maske önerebilirmisiniz

  • Ortamda toz ve gaz beraber bulunuyor ise sadece gaz filtresi veya toz maskesi kullanmanız işe yaramayacaktır. Yapmanız gereken gaz + toz filtresi beraber olan bir filtre ile birlikte gaz maskesi kullanmak. aşağıdaki linkten örnek bir model görebilirsiniz.

   3M 7502 Maske

 2. Merhaba kırma eleme (kalker) tesisinde tercih edilen toz maskesi standart örneği nedir?

  • Kalker yani kireç taşı tozu için toz maskesi arayışı içinde iseniz ve sadece solunum koruma için ihtiyacınız var ise FFP2 seviyesinde bir toz maskesi yeterli olacaktır. Gözde ve yüzde yanma oluyor ise tam yüz maskesi ve yine P2 seviyesinde bir toz filtresi kullanılması gerekir. Bu iki seçenek arasındaki seçim tamamen çalışma ortamındaki duruma (havalandırma vs..) bağlı. FFP2 maskeler için standart -> EN 149:2001+A1:2009 , P2 Filtre Standartı -> EN143:2000 . Aklınıza takılanlar için buradan yazabilir yada bize ulaşabilirsiniz.

   FFP2 maske
   yarım yüz maskesi
   3m toz filtresi

 3. Bahçe işlerinde çalışan personeller için p1 yeterli olur mu acaba, ağaç kesimi çim biçme vb.

  • P1 yeterli olacaktır. Açık hava olduğu için rahatlıkla p1 seviye maske kullanılabilir. Tabi ilaçlama işlemleri gibi zirai ilaç kullanımını ayrı tutuyorum.

 4. yaklasik 1 yıldır katı gübre fabrikasında çalışmaktayım kullanılan maskeler ffp1 standartlarında acaba yeterlimi

  • Ortamı görmeden net bir şey söylemek zor. Ortam havalandırmasına göre kullanmanız gereken maske tipi değişiklik gösterebilir. Direk şunu kullanmalısınız deyip yanlış yönlendirmek istemem. Ortam ölçümü yapma şansınız yok ise farklı tip maskeler deneyip seçim yapmak mantıklı olacaktır.

 5. Metal Döküm fabrikasında hangi standartlarda özellikte maske tipi kullanılması daha uygun olur? FFP2 yeterlimidir?

 6. Marangoz ve ağaç işlerinde kullanacağım toz maskesi p2 yeterli olurmu
  Yarım yüz şaklinde olan toz maskeleri varmı

  • Yarım yüz maskelerde p2 filtre bulunmakta. Marangoz işlerinde p2 toz maskesi yeterli olacaktır. Toz maskesi deneyin memnun kalmaz iseniz yarım yüz maskeye geçiş yaparsınız.

 7. Elektrik tesisatçısıyım. Briket, tuğla vb. tozlara sıklıkla maruz kalıyorum. Hangi tip maskeyi önerirsiniz.

  • Bahsetmiş olduğunuz tozlar için ffp1 seviyesinde bir maske kullanmanız yeterli olacaktır. Ülkemizde üretilen ege marka maskeler bu iş için hem hesaplı hem kalitelidir. Çoğu nalburda da bulabilirsiniz.

 8. Süheyla Deniz

  Merhaba, nanomalzeme sentezlerken ve nanomalzemelerle çalışırken kullanılması en uygun olan maske ve eldiven modeli önerir misiniz? Nanomalzemeler çok küçük boyutlu olduğundan solunum ve deri yoluyla vücuda girip zararlı etkiler gösterebilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.