Toz Maskesi Standartları

Toz maskesi ağzı ve burnu kapayan genellikle tekstil kaynaklı materyallerden yapılmış, elastik bantlar ile yüze sabitlenebilen solunum koruyucu ekipmanlar olarak tanımlanır. İnşaat ve marangoz atölyesi gibi yoğun toz bulunan ortamlarda çalışanlar tarafından sıklıkla kullanılır. Toprak ve ağaç tozu gibi klasik tozların yanında alçı, tuğla, cam yünü, silis tozu gibi farklı toz türleri içinde kullanılır. Günümüzde toz maskeleri farklı uygulamalar ile tıp ve boyacılık gibi aslında gaz maskesinin kullanımının uygun olacağı yerlerde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Cerrahi maske olarak bilinen bu maskeler farklı koruma sınıflarına sahiptir.

Toz maskelerinin hafif, ucuz ve kullanımın rahat olması tercih sebebidir, ancak unutulmamalıdır ki toz maskeleri bu rahatlıklarına oranla koruma seviyeleri sınırlıdır. Toz maskelerinin yüze tam oturmaması, burun yanlarının açıkta kalması gibi durumlar nedeniyle hava kaçakları sıklıkla görülmektedir. Tehlikeli kimyasal gazlara yada biyolojik kirlenmelere karşı kullanımı sakıncalı durumlar doğurabilir. Ekipmandeposu olarak önerimiz toz maskelerinin toz dışında kullanılacak ise uzman izni ile kullanılmasıdır.

toz maskeleri ffp1 ffp2 ffp3
Farklı koruma seviyesindeki toz maskeleri

Ülkemizde Toz Maskesi Standartları

Toz maskeleri için farklı standartlar bulunmaktadır. Amerika ve Avrupa Birliği standartları en çok kullanılan ve bilinen standartlardır. Ülkemiz Avrupa Birliği standartlarını kullandığı için diğer standartlara bu yazımızda girmeyeceğiz. Toz maskelerinin Avrupa standart EN 149 dur. Alacağınız yada kullanacağınız toz maskesi üzerinde EN 149 ve CE ile işaretlenmiş olmasına dikkat etmelisiniz. EN 149 a göre maskeler 3 koruma sınıfına ayrılmıştır. Bunlar;

FFP1: Mekanik çalışma ortamlarında ortaya çıkan zehirli olmayan tozlar için koruma sağlar. Bu tip tozların solunumu uzun sürede solun sistemini tahriş edebilir. Toksik tozlara ve fibrojenik tozlara karşı koruma sağlamaz.

FFP2: Ortamdaki katı tozların yanısıra duman ve aerosellere (havadaki küçük sıvı parçacıkları) karşı koruma sağlar. Fibrojenik tozlara karşı koruma için kullanılabilir. Bu tip parçacıkların solunması kısa sürede solunum sistemini tahriş edebilir ve uzun vadede fibroz a (bir tür akciğer hastalığı) neden olabilir.

FFP3: En üst koruma seviyesine sahip toz maskeleri bu gururdadır. Zehirli toz, duman ve aerosellere karşı koruma sağlar. Bakreri, virüs ve bitki sporlarına karşı koruma sağladığı gibi kanserojen ve radyoaktif maddelerin tozlarının bulunduğu ortamda solunum koruyucu olarak da kullanılabilir.

Not: N95 NIOSH (Amerika Kaynaklı) standarttı olduğu için bu yazımızda bahsedilmemiştir. Eğer N95 standartlı bir maske arıyor iseniz FFP3 bir maske kullanabilirsiniz. Normal yollardan ülkemizde N95 maske bulmanız mümkün değildir.

 

Gaz maskesi mi yoksa toz maskesi mi kullanmalıyım gibi aklınıza takılanları yorum kısmından yazarak bize gönderebilirsiniz.

Toz Maskesi Standartları” için 2 yorum

  • 5 Kasım 2017 tarihinde, saat 17:25
    Permalink

    cam fabrikasında çalışıyorum * toz ve gaz * mevcut bunlara uygun maske önerebilirmisiniz

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir