Neden Ekipmandeposu?
10.000 firmanın bizi tercih etmesinin bir çok sebebi var!

Kışlık İş Ayakkabısı

Çelik Burunlu Kışlık İş Ayakkabısı

Ülkemizde genel olarak kış mevsimi çoğu kesimlerde oldukça soğuk geçer. İnsanlar mevsim değişikliği ile birlikte kıyafetlerinde de değişikliğe gider. Bu durum çalışan işçiler için de geçerlidir. İşçiler hem soğuk havalarda hem de tehlikeli ortamlarda çalışma durumunda bulunabilir. Elbette, bir kışlık iş ayakkabısı seçerken önemsenen en önemli özellik güvenliktir. Çalışma ortamı, yerine göre çeşitli tehlikeler gösterebilir. Kışlık iş ayakkabısı, günlük ayakkabılar gibi rahat ve dayanıklı olmakla kalmaz, aynı zamanda ayak korumalarını daha yüksek seviyelere çıkaran yerleşik özelliklere sahip olmaktadır. Sağlam ayak koruması sunmaları ve kayma ve düşme gibi diğer işyeri yaralanmalarının önlenmesine yardımcı olmaları birinci öncelikleridir. Oldukça fonksiyonel olan bu ayakkabılar, çalışılan iş ortamlarına uygun olarak farklı özellikler göstermesinden dolayı çalışanların en çok kullandığı iş güvenliği ürünlerinden birisidir.

Kışlık İş Ayakkabısı Modelleri

Dünya üzerinde yüzlerce, belki de binlerce model kışlık iş ayakkabısı bulunmaktadır. Önemli olan, kullanıcının farklı çeşit ayakkabıların içerisinde iş sahasına uygun ayakkabıyı seçmesidir. İşyerinde dayanıksız ayakkabılar giymeyi hiçbir çalışan istemez. Kalitesiz ayakkabılar çabuk eskiyecek ve kullanıcısına ekstra maliyetler doğuracaktır. Bu nedenle deri ve yüksek kaliteli sentetikler gibi dayanıklı malzemelerden yapılmış kışlık iş ayakkabısı seçilmesi gerekir. Bu malzemeler kesilme ve aşınmalara karşı koruma sağlar. Kış için alınacak ayakkabıda ısı yalıtımlı olduğuna dikkat edilmelidir. Soğuk kış günlerinde ayakların optimum sıcaklıkta olması oldukça önemlidir.

En ciddi iş tehlikelerinden birisi kayma ve düşmelerdir. İnsanların çalışmak için giydiği ayakkabıların çoğu kaygan yüzeylerde yürürken işe yaramaz. Bu nedenle hafif kaygan koşullarda sürtünmeye dayanıklı bir taban tasarımına sahip bir iş ayakkabısı bulmak çok önemlidir. Elektrik akımının vücutla teması ihtimalinin olduğu her türlü işyerlerinde, potansiyel bir şok tehlikesi vardır. Düzgün korunumu sağlanmazsa, bu durum ölümcül olabilir. Kullanılan ayakkabının ayakla olan uyumu çok önemlidir. Ayakkabının dar veya geniş olması çalışma sırasında kullanıcıları rahatsız eder. Ayaklar ile tam uyum gösteren kışlık iş ayakkabısı, çalışma sırasında ayağı sardığı için çalışanın rahat hareket edebilmesini ve yüksek verimlilik alınmasını sağlar.

Kışlık İş Ayakkabısı Özellikleri

Her ayakkabının kendine özgü özellikleri olduğu bilinir. Günlük kullanım için uygun olan ayakkabıların, iş güvenliği ayakkabılarının yerini tutması mümkün değildir. Herhangi bir iş sahasında tehlikelerin meydana gelebileceği bir sır değil, herkesçe bilinen bir durumdur. Bu tehlikelerin kış ayları ile birlikte etkisini kat be kat artırmaktadır. Bu durumlarda tek çözüm yolu kışlık iş ayakkabısı kullanmaktan geçmektedir. Çoğu iş yeri ortamı (özellikle şantiyeler gibi) normal ayakkabıları kolayca delebilir ve kesebilir özellikteki hırdavat ve ekipmanlara sahiptir. Kışlık iş ayakkabısı genellikle üzerlerinde delinmeye ve kayıp düşme durumları sürtünmeye karşı dayanıklı güçlendirilmiş tabanlara sahiptir. Ağır makineleri de göz ardı etmek yanlış olur. Çelik burunları sayesinde ağır cisimlerin teması ve düşmesine karşı tam koruma sağlar. Normal ayakkabılar genelde kumaş malzemeden yapılır ve çok çabuk aşınır. Kışlık iş ayakkabısı yapımında, sert deri veya sentetik malzeme kullanılır. Bu durum ayakkabının uzun ömürlü olmasına yardımcı olur.