Neden Ekipmandeposu?
10.000 firmanın bizi tercih etmesinin bir çok sebebi var!

Kırmızı Baret

İnşaat Kırmızı Baret

İş botları, yüksek görünürlük yeleği, güvenlik gözlükleri ve iş eldivenleri gibi, baretler de kişisel koruyucu ekipmanlardan birisidir. Her sektörün kullandığı baretler çeşitlilik gösterir. Seçim sırasında kullanıcıların kafalarının karışmaması için baretler çeşitli renkler ile kategorilendirilmiştir. Bu renkler, kullanıcının daha kolay seçim yapılabilmesine yardımcı olur. Özellikler de rengin türüne göre farklılık gösterir. Özellikle itfaiyecilik gibi tehlikeli durumlarda çalışılıyorsa bir kırmızı baret sahibi olmanın vakti gelmiştir. İtfaiyecilik mesleği genel olarak ani çıkabilecek yangın tehlikelerine karşı her an teçhizatlı olmak zorundadır. Bulunduğu alana hemen intikal etmeli ve tehlikeleri anında gidermeye çalışmalıdır. Kırmızı oldukça fark edilebilir bir renktir. Bu sebeple itfaiyeciler genel olarak kırmızı renkli baretleri kullanmayı tercih ederler. Bu durum güvenliğin yanı sıra yüksek görülebilirlik imkanı da sunmaktadır. Sağlık personelleri de itfaiyeciler ile benzer özellikler taşır. Onlar da genel olarak kırmızı baret kullanarak işlerini kolaylaştırırlar.

İş Güvenliği Kırmızı Baret Anlamı

Çoğu zaman, dış mekanda çalışan işçiler, yüksek görünürlüklü renklerde olan baretleri takarlar. Kırmızı renk kolayca anlaşılabilir ve yüksek görünürlük sağlar. Bu sebeple, genelde itfaiyeciler ve acil durum çalışanları gibi anlık işlerde çalışan kişiler kırmızı baret kullanırlar. Böylece diğer çalışanlar veya sürücüler için daha görünür olurlar. Çalışanın görünürlüğünü ve güvenliğini sağlamak için kullanılan kırmızı baret, solmaya açık olduğu anda hemen değiştirilmelidir. Firmalar UV ışıklarına dayanabilecek baretler yapmaya çalışırlar. Bu ışıklar barette hemen solmalara yol açar. Ne kadar UV ışıklarını inhibe edecek ürünler kullanılsa da, bu sadece baretin kullanım ömrünü uzatır. Belli bir zaman sonra solmalar baş gösterebilir. Bu yüzden muhafaza edilirken dikkat edilmesi gerekir. Kullanıcı baretini asla bir aracın arka camında veya kullanılmadığı zamanlarda güneş ışığına maruz kalacağı herhangi bir yerde saklamaması çok önemlidir. Çalışma ortamı işçi ve bareti yüksek güneş ışığına maruz bırakıyorsa kırmızı baret, mutlaka yeni bir tanesi ile değiştirilmelidir.

Kırmızı Baret Fiyatları

Tehlikeli ortamlarda baret kullanmamak, büyük felaketlere yol açabilir. Kafa yaralanmaları, beyin sarsıntılarına, beyin felcine ve hafıza kayıplarına neden olabilir. Bu durumlar ileri ki zamanlarda kişiyi ölüme dahi götürebilir. Kısa veya uzun vadeli sorunlar oluşturmaması adına kırmızı baret kullanımı oldukça önemlidir. İş yerinde potansiyel tehlike oluşturabilecek ağır cisimler veya elektrik çarpmaları yaşanabilme durumları varsa ve bir barete ihtiyaç duyuluyorsa, mutlaka gerekli analizlerin yapılması ve iş şartlarına uygun bir baret ile kafa korumasının sağlanması gerekir. İşçiler genelde güvenlik önlemlerinin pek önemsenmediği durumlarda kırmızı baret kullanımını tercih etmezler. İşverenler özellikle bu konuda duyarlı olmalıdır. Kırmızı baret, genel olarak acil durumlar içeren meslek alanları için kullanıldığından bu duyarlılık daha da fazla olmalıdır. İş güvenliği baretleri genel olarak diğer iş güvenliği ekipmanlarına göre daha az maliyetlidir. Gelişen teknolojiler ile birlikte, kullanıcı kısa sürede ürünlere ulaşım sağlayabilir. İster internet üzerinden, ister ise mağazalardan temin ettirebilir.