Neden Ekipmandeposu?
10.000 firmanın bizi tercih etmesinin bir çok sebebi var!

Mavi Baret

İnşaat Mavi Baret

İnsanın yaşamsal faaliyetleri sürdürme açısından en çok dikkat etmesi gereken bölgesi kafatası olmalıdır. Kafatası beyni çevreleyen, güçlü kemiklerin bulunduğu, kendine özgü bir tasarımı olan, iskelet sisteminin en önemli bölgesidir. En önemli özelliği insan mekanizmasının en önemli organı olan beyni korumasıdır. Tüm faaliyetler beyin kontrolünde gerçekleşir. Çalışanlar genel olarak kafa yaralanmalarına karşı ilk savunma hattı olarak baretleri tercih ederler. Çalışanları olası kafa travmalarından korumak hayati önem taşımaktadır. Kafa travmaları bir çalışanda ömür boyu kalıtsal özellik gösterebilir ve daha da kötüsü olan can kayıplarına sebebiyet verebilir. Mavi baret kullanımı, çalışanları kafa yaralanmalarına karşı korumanın en kolay yollarından birisidir. Baretler, çalışanları elektrik çarpması ve yanma tehlikelerinin yanı sıra çarpma ve delme tehlikelerinden de korur. Baret kullanmak çalışanların hayatını kurtarır. İş sahaları beklenmedik tehlikeler ile karşı karşıya kalınan yerlerdir. Ne kadar rahatsız edici olduğu düşünülse de, baretler kullanımı zorunlu olan iş güvenliği ekipmanlarından birisidir.

Mavi Baret Kimler Kullanır?

Sürekli hareket halinde olan iş alanlarında çalışmak zorlayıcı olabilir. Yukarıdan düşen cisimlerin ya da çarpmaların ciddi sonuçlar doğurabileceği, hatta can kayıplarına neden olduğu herkesçe bilinmektedir. Yapılan istatistiklerin sonucuna göre, oluşan kafa yaralanmalarının çok büyük bir kısmı çalışanların ihmalsizliğinden kaynaklanmaktadır. Bu sonuçlar rağmen ısrarla çoğu çalışan mavi baret kullanımının gereksizliğinden yakınır. Ancak bilmedikleri tehlike durumları ile karşılaşmaları her an mevcut olabilir. İşverenlerin risk analizi yaparak uygun donanımların çalışanlarına sağlaması oldukça önemlidir. Baretler, oluşabilecek baş yaralanmaları için üretilmiş iş güvenliği ekipmanlarından birisidir. İlk icat edildiği zamanlarda sadece savaşlarda korunma amacıyla üretilmekteydi. Zamanla iş alanlarında kullanımına evrilmiştir. Günümüz endüstrilerinin hepsinde baret kullanımını görmek mümkündür. Bu da baretlerin vazgeçilmez kafa korumalarından birisi olduğunu kanıtlar niteliktedir. Uzun saatler boyunca güvenliği sağlar ve çalışma sırasında işçilerin tereddüt yaşamasını engeller. Elektrikçiler ve marangozlar sıklıkla mavi baret giyerler. Geçici işçiler ve teknik işlerle uğraşan çalışanların da kullandığı görülür.

Mavi Baret Seçimi

Baret, kafa koruması için kullanılan iş güvenliği ekipmanlarından birisidir. Bunun için çalışma alanlarına uygun mavi baret seçimi yapılması önemlidir. Her iş sahasındaki tehlike aynı özellikleri göstermez. Bu yüzden baretler farklı amaçlarla üretilir. Çalışan kişiler baret kullanımını ihmal etmemelidir. Baş yaralanmaları fiziksel ve ruhsal olarak çalışanı etkiler. Firmalar sağlık sorunlarını en aza indirmek amaçlı baretlerin, çalışanlara güvenliği ve konforu sunması için sürekli yenilikler yapmaktadır. Çeşitlilik olarak artması durumu kullanıcılarda kafa karışıklığı yaratabilir. Bazı kriterlerin göz önünde bulundurulması bu açıdan önemlidir. Mavi baret yapımında uygun olan malzemenin kullanıldığından emin olunmalıdır. Baretler genel olarak ana madde olarak plastik içerir. Duruma göre cam elyafı veya alüminyum özellik de gösterebilir. İş şartlarına uygun ana malzeme belirlenip, baret satın alımı yapılabilir. İş yerinde oluşabilecek tehlikelerin belirlenip, ona uygun baret kullanımı sağlanmalıdır. Baretin değiştirilebilir olan ürünlerini eskidikçe değiştirmek de oldukça önemlidir.