Neden Ekipmandeposu?
10.000 firmanın bizi tercih etmesinin bir çok sebebi var!

Termal İçlik

Termal İçlik Fiyatları

Kış mevsimi, dünya üzerinde soğuk geçen bir dönem olarak bilinir. Şiddetli yağmur ve kar yağışının yanı sıra, dondurucu soğuklar oluşur. Soğuktan korunmak bir zorunluluk haline gelir. Bunun için insanlar kalın ve sıcak tutmaya yardımcı kıyafetler giyerek soğuktan korunmaya çalışırlar. Ancak bunun için daha kolay bir yöntem mevcuttur. O yöntem de termal içlik kullanmaktan geçer. Soğuk havaların vazgeçilmez kıyafeti olarak bilinen termal içlikler, her kıyafetin altına giyilebilir ve hiçbir şekilde fark edilmez. Genel sentetik kumaşlar, merinos yünü ve ipekten yapılırlar. Giyim açısından da oldukça rahat olması tercih edilme nedenlerinden sadece bir tanesidir. Özellikle kış ayları için kullanılan bu kıyafet, dondurucu soğuklara karşı oldukça etkilidir. Hafif olması işçilerin rahat hareket edebilmesini sağlar. Bu şekilde iş verimlilikleri de artmaktadır. Vücuda tam oturması nedeniyle fit bir görünüm sağlar. Herhangi bir spor aktivitesi yaparken bile kullanılıyor olması termal içliklerin kullanım çeşitliliğine verilebilecek bir örnek olarak ifade edilebilir. Basketbolcuların kolluk olarak kullanmaları ve şortlarının altına giymeleri somut bir örnektir. İş güvenliği için oldukça önemli olan termal içlik, dondurucu soğuğun yaşandığı çalışma alanları için savunma mekanizması görevi görmektedir. Bu tip termal malzemelerin fiyatları markalara göre değişiklik gösterir.

Termal İçlik Hangi Malzemelerden Yapılır?

Genel olarak yapılışında ipek, merinos yünü ve sentetik kumaşlar kullanılır. İpek ve merinos yünü biraz daha maliyetli olduğu için sentetik kumaşla yapılan ürünler daha fazla tercih edilmektedir. İpek, nem emici özelliği ve ısı tutma kabiliyeti sayesinde özellikle kadın elbiseleri açısından oldukça popülerdir. Merinos yünü gibi doğal bir malzemedir. Çok yüksek yalıtım sağlamasa da, orta soğukluktaki iklimler için uygun korumayı sağlar. Yumuşak ve hafif olmasından dolayı diğer malzemelere göre daha yüksek konfor sağlar. Merinos yünü, termal içlik yapımında kullanılan en kaliteli malzeme olarak kabul edilir. Merinos yünü kullanılarak yapılan termal içlikler, diğer içlik türlerine göre daha kalın ve ağır bir yapıya sahiptir. Doğal bir malzemedir. Sıcak tutması açısından en verimli termal içlikler merinos yününden yapılmış olanlardır. Aşırı nemi ortadan kaldırır. Spor aktiviteleri için oldukça kullanışlıdır. Hızlı bir şekilde koku yapmaz. Bu yüzden uzun süreli kullanımı mümkündür. Piyasadaki çoğu termal kıyafetler, sentetik kumaşlardan yapılır. Bunun nedeni ucuz maliyetli olmasıdır. Genellikle polyester, naylon vb. gibi diğer malzemelerle karıştırılarak kullanılır. Bakımı oldukça kolaydır. En büyük problemi hızlı bir şekilde koku yapma eğiliminde olmasıdır. Bu yüzden sıklıkla yıkamak oldukça önemlidir.

Termal İçlik Seçimi

Seçim yaparken hangi amaçla kullanılacağını belirlemek oldukça önemlidir. Termal içlikler için en temel ve ortak olan özellik nemi yüksek oranda çekebilmesidir. Diğer özellikler içliklerin ham maddesine göre değişiklik gösterir. Seyahat için en uygun termal içlik, kesinlikle merinos yünü kullanılarak yapılmış olanlardır. Çok sıcak tutmasının yanında, koku yapmadığı için sık sık yıkama yapılması gerekmez. Bu yönüyle ipek ve sentetik kumaşlardan ayrılmaktadır. Yüksek konfor ve hafif bir giyim için ipekten yapılmış termal içlikleri kullanmak en iyisi olacaktır. Merinos yünü çok kalitelidir fakat ipeğe göre oldukça ağırdır. Hammaddesi ipek olan ürünlerin sık şekilde yıkanması gereklidir. Bu iki ürünün en büyük eksisi maliyetidir. İpek ya da merinos yünü kullanılarak üretilmiş bir termal içlik alımı durumunda maliyetleri konusunda da bilgi sahibi olunmalıdır. Alternatif olarak sentetik kumaşlı termal içlikler önerilebilir. Maliyet açısından ipek ve merinos yününe göre çok daha az maliyetlidir. Durumunuz elvermiyorsa sentetik kumaşlı termal içliklere yönelebilirsiniz. Yalıtım açısından yüksek sıcaklık sağlayan sentetik kumaşlar, polyester içerdiği için çok hızlı şekilde koku yapabilir. Bundan dolayı ipeklerde olduğu gibi kullanıldıktan sonra hemen yıkanması önerilir.