Hobi Çeşitleri ve Genel Hobi Malzemeleri

Hobi, keyif için yapılan, genellikle boş zamanlarında yapılan düzenli bir etkinliktir. Hobiler, temalı nesneleri ve nesneleri toplamayı, yaratıcı ve sanatsal araştırmalar yapmayı, spor yapmayı veya diğer eğlenceleri sürdürmeyi içerebilir. İlgi ve moda değiştikçe hobilerin listesi uzun sürüyor ve daima değişiyor. Belli bir hobiye sürekli katılımda bulunarak, o alanda büyük beceri ve bilgi sahibi olabilirsiniz. Gelişen üretim teknolojilerinin boş zaman etkinlikleri için daha fazla fırsat sağlaması nedeniyle ondokuzuncu yüzyılın sonlarından bu yana hobilerle olan ilgi artmıştır. Bazı hobiler pul toplama gibi daha az popüler hale gelirken, bazı bilgisayar oyunu gibi etkinlikler teknolojik gelişmelerin etkisiyle artmıştır.

Hobi uzmanları, her grubun sınırlarının bir dereceyle örtüştüğü boş vakitlerle uğraşan geniş bir grubun bir parçasıdır. Ciddi Eğlence Perspektifi, hobi severlerini amatör ve gönüllülerle bir araya getirir ve üç temel eğlencelik aktivite grubunu belirtir. Hobi aktiviteleri ağırlıklı olarak Ciddi Eğlence kategorisinde bulunur.

A. Hafif eğlence, kendine özgü ödüllendirici, kısa ömürlü, zevkli bir faaliyettir ve çok az veya hiç hazırlık gerektirmez.

B. Ciddi eğlence, önemli, ödüllendirici ve başarı duygusu veren bir amatör olarak uğraş gerektiren sistematik bir hobi türüdür.

C. Proje tabanlı eğlence, aralıklı olarak uğraş gerektiren ve tamamlanması için genellikle uzun zaman olan proje tabanlı uğraşlardır.


Etimoloji

16. yüzyılda "hobyn" terimi ingilizcede "küçük at ve midilli" anlamını taşır. "Hobi atı" terimi İngiltere'den Reading tarafından yapılan "Hobbyhorse" için 1557 ödeme teyidi ile belgelendi. Başlangıçta "Tourney Horse" olarak adlandırılan öğe, yapay bir kuyruk ve kafa ile ahşap veya sepet ağı çerçevesinden yapılmıştır. Bir çocuğun gerçek bir ata binmeyi taklit edebilmesi için tasarlandı. 1816'ya gelindiğinde, "hobi" türevi, bir dizi İngiliz halkının kelime dağarcığına girdi. Sonraki yüzyıllar boyunca, bu terim rekreasyon ve eğlence ile ilişkilendirildi. 17. yüzyılda terim, bir hobinin çocukça bir peşinde olduğunu ileri sürerek aşağılayıcı bir anlamda kullanıldı, ancak 18. yüzyılda daha endüstriyel bir toplum ve daha fazla boş zaman olan hobiler daha fazla saygınlık kazanmaya başladı Bir hobiye "eğlence" olarak da adlandırılmaktadır. , Vakit geçirmek için hobilerin kullanımından türetilmiştir. Bir hobi, düzenli olarak ve genellikle faydalı amaçlarla uygulanan bir etkinlik haline geldi. Hobiler genellikle değil, her zaman değil, öncelikli olarak maddi ödül yerine ilgi ve zevk için uygulanmaktadır.

Tarihçe

Başkalarının biraz çocuksu ya da önemsiz olduğunu düşündüğü kökler peşinde. Bununla birlikte, 1676'da Sir Matthew Hale, Teorileri Ahlak ve İlahi Olarak, "Neredeyse her insanda kendine gurur duyduğu bir hobi atı ya da diğer var" yazdı. Bir "hobi atının" meşru bir gurur duygusu ürettiğini kabul ediyordu. 18. yüzyıl ortalarında, emekçilerin daha düzenli çalışma saatleri ve daha fazla boş zamanları olduğu için hobilerin gelişti. Onlardan memnuniyet getiren çıkarları takip etmek için daha fazla zaman harcıyorlardı. Bununla birlikte, bu çalışanların boş zamanlarını değerli araştırmalarda kullanamayacağı kaygısı vardı. "Kişileri karşı alışkanlıklarla kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmak umudu 1830'lu yıllarda ön plana çıktı ve o zamandan beri nadiren zayıfladı. Başlangıçta kötü alışkanlıkların şehvetli ve fiziksel bir doğası olduğu ve karşı cazibe merkezlerinin , Ya da belki de daha doğru alternatifler, bilinçli olarak akılcılık ve akıl geliştirdi. " Günün gelişen kitap ve dergi ticareti, değerli hobileri ve takipçiliği teşvik etti. Büyüyen imalat ticareti, hobilerde kullanılan malzemeleri ucuza dönüştürdü ve hobilerin değişen çıkarlarına cevap veriyordu.

George Orwell'in gözlemlediği gibi İngilizce, hevesli hobi olarak tanımlandı. " İngilizcenin karakteristik özelliği olan ancak bize bir şey ifade etmememiz çok zor: İngiliz hayatının mahremiyeti olan hobiler ve boş zaman meselelerine bağımlılık. Çiçek severlerin bir ulusuyuz, aynı zamanda Pul-toplayıcılar, güvercinler, amatör marangozlar, kupon kesiciler, dart oyuncuları, bulmaca bulmaca hayranları ülkesi. Gerçekten yerli merkezleri olan tüm kültürler, topluluk olduklarında bile resmi değil, pub değil, Futbol maçı, arka bahçe, şömine ve 'güzel fincan çay'. "

Bir hobi listesine neyin ekleneceğine karar vermek, tartışmayı kışkırttığından, hangi zevkli geçiş sürelerinin hobiler olarak da tanımlanabileceğini karar vermek zordur. 20. yüzyılda hobi terimi genellikle damga toplama, nakış, örgü, boyama, doğramacılık, fotoğrafçılık gibi aktiviteleri akla getirirken, müzik dinlemek, televizyon izlemek veya okumak gibi aktiviteleri akla getirmez. Bu son etkinlikler zevk alır, ancak genellikle bir hobi ile ilişkili bir başarı duygusundan yoksundur. Çoğu hobi olduğu gibi, genellikle yapılandırılmış, organize takip değildirler. Bir hobinin keyfi genellikle değerli bir şey yapmak ya da değerli bir şey elde etmektir. "Bu tür eğlence, toplumsal olarak değer kazanmaktadır, çünkü işe çok benzeyen bir şeyle tatmin duyguları üretmektedir, ancak bu kendi uğruna yapılır." "Hobiler bir çelişkidir: işe başlarlar ve boşa dönerler, boş vakit geçirirler ve işe dönüştürürler."

Hobiler ve Boş Zaman Etkinlikleri

Amatör ve hobi terimleri genellikle birbirinin yerine kullanılır. Stebbins, boş boş zamanlarını ciddi Boş Zamanla (Free Leisure) ayıran yararlı bir boş zaman sınıflandırması terimlerini birbirinden ayıran bir çerçeveye sahiptir. O, amatör, hobi ve gönüllülerin yaptığı ciddi boş vakitleri anlatıyor. Amatörler, bir enstrüman ya da astronomi çalmak gibi mesleki bir meslektaşı olan araştırmalara katılırlar. Hobi tutkunları (nakış ve araba yenilemesi gibi), etkinlik katılımı (balıkçılık ve şan gibi), spor ve oyunlar ve liberal sanat hobileri (diller, mutfak, edebiyat gibi) toplamak, yapmak ve çakmak gibi beş geniş faaliyette bulunur. Gönüllüler, rehberlik, danışmanlık, bahçıvanlık vb. Faaliyette bulunduğu organizasyonlara bağlıdırlar. Amatör, hobi görevlisinin ayrılması, amatör profesyonel uygulayıcının pratiğe rehberlik ettiği etkenlerden biridir. Bir amatör klarinetçisi profesyonel bir klarnetçinin rolü ve prosedürlerinden haberdardır.
Hobilerin büyük bir çoğunluğu esas itibariyle yalnızdır. Bununla birlikte, bireysel olarak bir hobi peşinde koşmak, çoğunlukla kulüp üyeliğini, ürünlerin organize paylaşımını ve katılımcılar arasındaki düzenli iletişimi içerir. Birçok hobi için diğer hobilerle iletişim kurmanın önemli bir rolü vardır. Elbette ki bazı hobiler, koro şarkıları ve gönüllü olma gibi doğada ortaktır.

20. yüzyılda, oyunun insan gelişiminde oynadığı önemli role kapsamlı bir araştırma yapıldı. Çocukluk çağında en belirgin olmakla birlikte oyun, oyun, hobi ve spor şeklinde birçok yetişkin için oyun boyunca devam ediyor.

İnsanların uğradığı hobilerin türü, dünya değiştikçe değişir. 21. yüzyılda video oyun endüstrisi milyonlarca çocuğun ve yetişkinlerin "oyun" biçiminde çok büyük bir hobidir. Damga toplama sistemi, posta sisteminin öneminin azalmasıyla birlikte azaldı. Ahşap işleri ve örme, üretilen ürünler el yapımı ürünler için ucuz alternatifler sağladığı için hobiler olarak azaldı. İnternet üzerinden bir çevrimiçi topluluk, birçok insanın hobisi olur; tavsiyeler, bilgi ve destek paylaşır; bazı durumlarda toplama, gelişme ve ticareti yeni bir çevrede destekleme gibi geleneksel bir hobiye izin verir.

Hobilere giren insanlar onları takip etmek için çıkarları ve zamanı olan insanlardır. Çocuklar uzun zamandan beri önemli bir hobi grubu oluyorlar, çünkü genellikle toplama, yapma ve keşfetme konusunda heveslidir ve boş zamanları çok fazladır. Hobilerin büyümesi, sanayileşmenin ardından işçilerin boş vakitlerini ayarlamalarına neden oldu. Depresyon sırasında, hobilere katılım arttı, çünkü işsizlerin zamanları vardı ve kasıtlı olarak işgal edilmek istiyorlardı. Hobileri genellikle emekliler tarafından artan bir ilgi ile takip edilir çünkü zamanları vardır ve bir hobinin entelektüel ve fiziksel olarak teşvik edilmesini isterler. Yaşlanma ve toplum çalışmaları sağlıklı yaşlanmada hobilerin değerini desteklemektedir.

Hobilerin türleri

Hobiler çeşitli faaliyetler dizisidir ve bunları mantıklı bir şekilde kategorize etmek zordur. Aşağıdaki hobileri sınıflandırmak Stebbins tarafından geliştirildi.
Biriktirme
Toplama, arayan, yerini belirleyen, edinen, organize eden, kataloglayan, sergileyen ve saklamayı kapsar. Toplama, belirli bir konudaki ilgi ve karmaşıklığı sınıflandırmak ve karara bağlamak isteği nedeniyle birçok insana çekici geliyor. Bazı toplayıcılar, dünyanın ülkelerinden öğeler toplayan genelcilerdir. Diğerleri, ilgi alanları içindeki bir alt konuya, belki de 19. yüzyıl posta pullarına, Sussex'ten süt şişesi etiketlerine veya Moğolca koşum takımlarına ve yapıştırmaya odaklanır.
Pul koleksiyonunda kullanılan bir pul albümü.
Toplama eski bir hobidir, madeni para toplayıcıların listesi Caesar Augustus'u erken para toplayıcı olarak gösterir. Bazen toplayıcılar hobilerini bir iş haline getirerek, ticaret yapılan malları satan ticari bayiler haline gelmişlerdir.
Fiziksel cisimlerin toplanmasına alternatif bir seçenek, belirli türden olayların kayıtlarını toplamaktır. Örnekler arasında tren lekeleri, kuş gözlemciliği, uçaklarda lekelenme, raylı araçlar ve belirli bir fenomenin diğer sistematik kayıt biçimleri yer alır. Kayıt formu, fotoğraf, çevrimiçi veya formların herhangi bir kombinasyonu şeklinde yazılabilir.

En Çok Tercih Edilen Hobi Türleri

- Ölçek modellemesi, daha küçük bir ölçekte gerçek bir cisim kopyası yaparak, eski kilise "bebekleri" ve diğer çocuk oyuncakları bilinen nüfuslu alanların yakınında bulunmuş olan tarih öncesi çağlara geri dönüyor. Persler, Rumlar ve Romalılar, düşman tahkimatı, kıyı savunması çizgileri ve savaş planlamak için diğer coğrafi fıçılar üzerine ölçeklendiklerini kullanarak dünya egemenlik yıllarında daha derinlemesine bir şekil aldılar.

Endüstriyel Çağ'ın dönüşünde ve 1920'li yıllar boyunca aileler genellikle elektrikli trenler, sarmal oyuncaklar (tipik olarak tekneler veya arabalar) ve giderek değerli teneke oyuncak askerleri gibi şeyleri alabilir.

- Model mühendisliği, içten yanmalı motorlar, buhar buharlı modelleri veya lokomotifler gibi metaldeki işleyen makinelerin oluşturulması anlamına gelir. Bu zorlu bir hobi, tornalar ve değirmenler gibi çok sayıda büyük ve pahalı alet gerektiriyor. Bu hobi, 19. yüzyılın sonlarında Birleşik Krallık'ta ortaya çıkmış, daha sonra 20. yüzyılın ortalarında yayılmaya ve gelişmeye başlamıştır. Gerekli harcama ve alan nedeniyle, nadiren görülüyor.

Ölçek modellemesi bugün Bilindiği üzere II. Dünya Savaşı'ndan kısa süre sonra popülerleşti. 1946'dan önce, çocuklar ve yetişkinler, blok ahşap takımlardan tahta kopyaları oyma ve şekillendirme konusunda oldukça memnun oldular ve çoğu kez düşman uçağını bir istila durumunda kimlik tespitine yardımcı olmak için tasvir ettiler.
Modern plastiklerin gelişiyle, belirli bir konuda tam olarak gösterilen temel şekli elde etmek için gereken beceri miktarı azaltılarak her yaştan insanın farklı ölçeklerde kopyalar oluşturması kolaylaştı. Süper kahramanlar, uçaklar, tekneler, arabalar, tanklar, topçu silahlar ve hatta askerler figürleri, boyamak ve sergilemek için oldukça popüler konular haline geldi. Her neredeyse her ölçekte hemen hemen her konu bulunabilmesine rağmen, bugün hala sabit kalan bu minyatürlerin ortak ölçekleri vardır.

- 3D Printing nispeten yeni bir teknolojidir ve yazıcı maliyeti keskin bir düşüşe sahip olduğundan zaten büyük bir hobidir. Hobi uzmanlarının yeni teknolojilerle nasıl çabucak etkileşim kurdukları, birbirleriyle iletişim kurmaları ve eski hobileriyle ilgili üreticiler haline gelmeleri için iyi bir örnek. 3B Modelleme, üç boyutlu öğelerin matematiksel gösterimlerini yapma süreci ve 3D yazdırmanın bir yönüdür.

- Elbise tasarımı, 20. yüzyıla kadar kısmen ucuz kıyafetler yapmak için değil aynı zamanda yaratıcı bir tasarım ve zanaat meydan okuması olarak büyük bir hobi olmuştur. Üretilen kıyafetlerin düşük maliyetiyle azaltıldı.

- Pişirme, bazı insanlar için bir ilgi, bir hobi, bir meydan okuma ve önemli bir tatmin kaynağıdır. Birçok kişi için bir iş, bir iş, bir zorunluluk, temizleme gibi. 21. yüzyılın başlarında pişirme programının bir hobi olarak önemi, rekabetçi televizyon programlarının popülerliğiyle ortaya konmuştur.